Jak wybrać odpowiednie zwierzę dla siebie?

W życiu każdego człowieka, kiedyś nadchodzi moment w którym pragnie przygarnąć pod swój dach żyjątko.

O wiele łatwiej jest, gdy informacje o posiadaniu zwierzaka wyniósł z domu rodzinnego i ma doświadczenie ale równie ciekawym przeżyciem jest tę wiedzę zdobywać samemu.

Dzisiaj chciałabym pomóc osobom niezdecydowanym, szukającym najlepszego przyjaciela dla siebie. Post jest kocio-psi 😉

Może się wydawać, że jest to łatwy wybór ale trzeba pamiętać, że nie może to być decyzja pod wpływem impulsu jak prezent… To ogromne zobowiązanie na kilka/kilkanaście lat.

Jeśli już damy zwierzakowi szansę, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do końca życia.

Sami przed sobą, musimy odpowiedzieć na bardzo ważne pytania- jaka jest nasza rodzina, czego oczekujemy od zwierzęcia, co damy mu od siebie…

To niby oczywiste ale zobaczcie sami, ile porzuconych jest zwierząt… Więc chyba jednak nie każdy dobrze odrobił lekcje o odpowiedzialności…

Aby może choć trochę temu zapobiec, co nieco Wam dziś podpowiem.

Najważniejsze pytanie, kim jesteśmy?

Dużą rolę ma wiek, wielkość rodziny, posiadanie dzieci lub planowanie ich, obecność innych zwierząt w domu ale również nasza praca i hobby.

Osobom starszym nie polecam szczeniaków, które są upierdliwe, bardzo ruchliwe i nienauczone czystości- tacy ludzie zwyczajnie mogą się przemęczyć i nie podołać opiece. Zwróćmy także uwagę na podeszły wiek i dalsze losy zwierzaka w trakcie choroby lub śmierci opiekuna… Trzeba o tym myśleć…

Młode osoby, bez stabilizacji życiowej również proszone są o rozsądek i poważną decyzję, czy w ich rozwijającym się życiu będzie miejsce dla pupila. Nowe związki, rozstania, studia, przeprowadzki, dzieci, wyjazdy i wakacje- to nie są powody by porzucić przyjaciela…

Do zamieszkania z dziećmi polecam szczeniaki/kociaki ale obie strony trzeba mądrze wychować, poznawać ich ze sobą i uczyć. Mają szansę wyrosnąć na wspaniałych kompanów ale tylko przy odpowiedzialnym rodzicu. Oczywiście wspaniałym pomysłem będzie adopcja starszego osobnika ale tylko i wyłącznie z domu tymczasowego, który poznał jego charakter i zezwoli na zamieszkanie z dziećmi bo nie każdy zwierz dobrze odnajdzie się w takim miejscu.

Zatłoczony, głośny i pełen życia dom nie będzie wymarzoną opcją dla pupila starszego, zlęknionego i nieśmiałego. Młode osobniki szybko dostosują się do panujących warunków ale niektóre czworonogi mogą nie czuć się dobrze w takim środowisku, wykazywać problemy i pogłębiać lęki. Pamiętajcie o tym, że o przygarnięciu zwierzaka pod dach musi decydować cała rodzina 🙂

Jeśli często gościsz w domu przyjaciół, zwróć uwagę na charakter psa. Te stróżujące, agresywne i bojaźliwe, nie będą zadowolone z częstych odwiedzin.

Przy powiększaniu rodziny trzeba mieć na uwadze dobro obecnych już zwierząt. Nie każdy będzie zadowolony z takiej decyzji. W takiej sytuacji potrzeba wielu wspólnych spacerów i spotkań by sprawdzić czy jest między nimi szansa na przyjaźń i mieszkanie pod jednym dachem. Może się okazać, że od razu pojawi się nić porozumienia ale czasem potrzeba nawet roku by miło spędzały czas razem. Nie muszą się polubić, każde zwierze jest indywidualnością i ma do tego prawo więc też nie róbmy nic na siłę, poprośmy o pomoc behawiorystę lub wybierzmy innego kandydata. Cały czas miejmy na uwadze nastrój rezydenta.

Jeżeli mieszkasz w domu sam, pracujesz po 16 godzin dziennie wzięcie pod swój dach psa nie będzie mądrym rozwiązaniem… Proponuję kota a najlepiej dwa, żeby miały towarzystwo w ciągu dnia.

Ważnym kryterium jest to jak spędzasz swój wolny czas. Jeśli uwielbiasz biegać, spacerować po lasach postaw na psa aktywnego, który podzieli Twoje pasje i będzie szczęśliwy móc towarzyszyć Ci w treningach. Oczywiście są też do wyboru bardziej leniwe osobniki, które chętnie przeleżą pół dnia na kanapie oraz domatorzy- koty 🙂

Kolejne wytyczne są związane z miejscem zamieszkania i ogólnie warunkami jakie jesteśmy w stanie oferować zwierzęciu.

Tak jak napisałam wcześniej, rodzaj wykonywanej pracy i nasze preferencje spędzania wolnego czasu mają dużą rolę w wyborze pupila.

Psy nie mogą długo siedzieć same w domu, potrzebują spacerów, załatwienia potrzeb fizjologicznych. Kot z racji korzystania z kuwety lepiej zniesie naszą długą nieobecność.

Jeżeli dużo czasu wolnego spędzamy na powietrzu, spacerując, uprawiając sporty wtedy szkoda kota, który miałby siedzieć w domu sam. Razem z psem można w takim przypadku czerpać radość z przyrody.

Oczywiście pod warunkiem, że jest to pies zdolny do dalekich spacerów, zdrowy i aktywny- wtedy dalekie wędrówki i duży wysiłek są mile widziane.

Przeanalizuj też Wasze warunki spacerowe. Na jakim osiedlu mieszkasz, czy masz park, las, dobre miejsce na przechadzkę.

Jeśli w pobliżu są same zabudowania, zastanów się czy będziesz w stanie zapewnić psu dojazd w lepsze dla niego tereny.

Niektóre psy nie są przyzwyczajone do życia w mieście, będą wolały ciche, ustronne miejsca, czy będziesz mógł mu to zagwarantować bez narażania go na większy stres?

Jeśli jesteś podróżnikiem, często wyjeżdżasz i zwiedzasz nowe miejsca, możesz postarać się znaleźć psa, który chętnie będzie Ci towarzyszył. To naprawdę nie jest trudne 😉

Jeśli wykonujesz prace zdalne, jesteś domatorem, możesz pomyśleć o przygarnięciu seniora, którym w każdej chwili możesz się zająć. Na pewno będzie zadowolony z Twojej obecności w domu, ze wspólnego wylegiwania się na łóżku.

Trzeba przemyśleć też warunki mieszkaniowe- czwarte piętro bez windy nie będzie odpowiednim dla dużego seniora a przydomowy ogródek nie będzie wystarczający dla aktywnego psa.

Ważne są też kwestie finansowe, większe zwierzę to więcej jedzenia i większe koszty ewentualnego leczenia. Osobniki długowłose często potrzebują opieki groomera, nawet co dwa miesiące oraz regularnego czesania w domu.

Zwierzęta są różne- mniejsze, większe, kudłate, gładkowłose, niepełnosprawne, młode i stare. Jedne jedzą mniej, inne więcej, niektóre gubią mnóstwo sierści, są osobniki bardziej rozszczekane i aktywne ale i stróżujące, bywają mniej towarzyskie lub lękliwe…

Jeśli myślisz o powiększeniu stada, na pewno masz wybrane kategorie, którymi się kierujesz i jest to Twój wybór do którego masz prawo. Nie kieruj się jednak modą, wpływem filmów czy namową koleżanek. Przemyśl decyzję sto razy, upewnij się, że dasz radę, że akurat on będzie pasował do Twojego życia.

Nie bierz psa do biegania jeśli dopiero masz w planach rozpocząć tę aktywność. Chęci i motywacja szybko spadają a niewymęczony pies będzie sfrustrowany…

Jeśli wśród przyjaciół czy rodziny jest już zwierze, dowiedz się jak Twój wybranek reaguje na innych przedstawicieli swojego gatunku bo prędzej czy później na pewno będzie chcieli wybrać się gdzieś większą grupą.

Oczywiście w wielu kwestiach będziemy musieli się dostosować do pupila- poznać go, jego zwyczaje, temperament, ulubiony rodzaj zabawy i preferencje żywieniowe. Kompromisy także w relacji ze zwierzakiem są bardzo ważne 🙂

Osobniki lubiące ruch będą się domagać różnych rozrywek a my dbając o ich szczęście, będziemy kombinować na różne sposoby by im dogodzić 😉

Wspólna praca cementuje więzi, budzi zaufanie więc różnego rodzaju szkolenia będą ciekawym urozmaiceniem.

Zastanów się ile siebie możesz poświęcić dla futrzaka. 

Teraz kilka słów o tym, skąd przyjaciela wziąć 🙂

1.Dom tymczasowy- najlepsze miejsce z którego możemy adoptować zwierzę. Opiekun tymczasowy dobrze swojego podopiecznego zna- wie jaki jest, co lubi, jaka rodzina do niego pasuje, w jakich warunkach się odnajdzie. Biorąc zwierzaka z takiego miejsca, mamy dużą szansę na powodzenie i odnalezienie przyjaciela pasującego do nas

2.Fundacja pro zwierzęca- świetna inicjatywa. Fundacje większość zwierzaków mają we własnych wolontariackich domach więc dobrze je znają. Niestety część futrzaków przebywa w hotelach i wolontariusze nie zawsze mają czas na dobre poznanie ich charakterów.

3.Schroniska- mimo wielkich chęci wolontariuszy, nie jesteśmy w stanie poznać dobrze mieszkających tam zwierząt. Często żyją one w boksach, na dworze, nie zawsze potrafią zadbać o czystość i w tak przeładowanych, stresujących warunkach często dają się poznać z innej strony.

4.Hodowla- oczywiście mówię tu o dobrych, regulaminowych hodowlach, ZKWP/ FCI. Znamy rodziców psa, jest opisany charakter, wstępne testy zachowań, zwierze jest zdrowe, geny mamy sprawdzone i nie wiele może nas zaskoczyć.

Każde z tych miejsc, szuka najlepszego domu dla zwierzaka i musimy być przygotowani na to, że będą chcieli nas poznać, podpytać o wiele rzeczy i to jest normalne. Im zależy na dobrym życiu czworonoga, którego pielęgnowali, leczyli i kochali.

Zanim podejmiemy decyzję, porozmawiajmy z wolontariuszami/hodowcami, może weźmy zwierzę na tymczas, sprawdźmy jak odnajdzie się u nas. Często jest tak, że futrzak przez pierwsze dni zachowuje się inaczej, nie ma się co dziwić- zmieniają się zapachy, otoczenie, więc jest tym wszystkim przytłoczony i jest w stanie otworzyć się dopiero po jakimś czasie i wtedy pokazuje nam swoje prawdziwe oblicze 🙂 Możemy być zdziwieni.

W przypadku przyjęcia szczeniaka, zazwyczaj dostajemy czystą kartkę i na nas spoczywa odpowiedzialność by ją odpowiednio wypełnić.

Pamiętajcie, że adopcja nie zawsze może okazać się łatwa. Często są to zwierzaki po przejściach i będą potrzebować szkoleń, pomocy behawiorysty albo po prostu wielkiej cierpliwości. Miejcie to na uwadze, nie poddawajcie się za szybko, spróbujcie się dotrzeć bo efekty mogą być cudowne.

Odpowiedzcie sobie też na pytanie, jaką rolę w Waszej rodzinie ma pełnić zwierz?

Jeśli ma być przyjacielem, domownikiem, towarzyszem spacerów poszukajcie w fundacjach i domach tymczasowych. Warto dać szansę kundelkowi 😉

Oczywiście może być tak, że zakochani jesteście w jednej rasie, w konkretnym temperamencie i typie wtedy poza legalną, regulaminową hodowlą przeszukajcie też schroniska i organizacje, które ratują często rasowe zwierzaki i szukają im domów. Uratujecie im życie a zyskacie przyjaciela. Upewnijcie się jeszcze czy aby na pewno ten typ jest dla Was odpowiedni 😉

Wybierając psa do sportu, do konkretnej dyscypliny, do odpowiedniej pracy, ze sprawdzonym charakterem, znajdźcie dobrą, sprawdzoną hodowlę. Często też wtedy macie możliwość brania udziału w wystawach, jeśli oczywiście będziecie zainteresowani ale to hodowca przekaże Wam wszystkie niezbędne informacje.

Mam nadzieję, że udało mi się zawrzeć najważniejsze informacje i Wasza decyzja będzie w pełni przemyślana i dzięki temu udana.

Jeśli macie pytania, piszcie śmiało, chętnie pomogę 🙂

Posty, które nawiązują do tego posta i mogą być przydatne: